Koledar dogodkov

Dogodek: Vanda Vremšak Richter: ZATIŠNOST II

Datum: 07.09.2017
Ura: 19:00

Kraj: Vipolže
Lokacija: Vila Vipolže

V zgodovinski sobi Vile Vipolže bomo otvorili razstavo slikarke Vande Vremšak Richter. Njeno slikarsko delo je poetično, izrazno in izpovedno v polju čustvenega doživetja. Lovljenje ritma narave, ritma stvarnosti se v hotenju umetnice izpeljuje skozi podobe, ki rahlo, prefinjeno prelivno razvijajo izpoved. V nenehnem iskanje umirjenosti, skladnosti in lepote se skozi nekakšne »vizualne lekseme«, neštete oblike možnega, nepretrgoma ohranja v približevanju iskanega.

Razstava bo na ogled do konca meseca novembra.

VANDA VREMŠAK RICHTER

ZAVEZANOST SLIKI

Pričujoč izbor slikarkinih del iz aktualnega ustvarjanja kaže na širok razpon izpovednih registrov, utemeljenih na pregledni zasnovi sicer kompleksnih risarskih struktur kot izhodišč za prenos barvnih pigmentov na gladko površino slikarske podlage.

Gledalca prevzame nenavaden občutek, da se je znašel sredi skrivnostne preobrazbe prvinske slikarske snovnosti v vidno neotipljivost. Ta nam pripoveduje o ustvarjalnih postopkih in avtorskem pristopu, ki si ničesar ne prilašča, kajti vse upodobljeno pripada sliki brez navezave na reproduktivne konvencije ali abstraktno nesnovnost.

Oblike, četudi utegnejo spominjati na vegetabilno bujnost ali na živahna, svobodna bitja, potopljena v globine ali razpeta v slepečo belino, pripadajo izključno intimnim, doslej še neodkritim predelom slikarkine osebne neponovljivosti in njene izročenosti mediju.

Predanost navidezni omejenosti tako tradicionalni umetnostni zvrsti, kot je slikarstvo, avtorico uvršča med poklicane, ki so jim dodeljene: stroga disciplina, kakršno terja narava dela, tišina, kot jo zahteva notranji glas, in svoboda, ki se razmahne v barvno polifonijo, oblikovno razkošje, kompozicijsko odmerjenost in natančno določitev formata in kadriranja. Vse te značilnosti predstavljajo meta-prisotnost avtoričine osebnosti, ki jo srečujemo lahko vsak dan, in se spremeni v glasnico intimnih resnic, verjetno pa posredno tudi nič manj kolektivnih zablod resničnostnega sveta.

Avtoričinega vabila, da z nekaj mislimi pospremim razstavo, z zavestjo o odgovornem in tveganem početju nikakor nisem mogel zavrniti, preprosto zaradi globokega spoštovanja osebe in občudovanja njene sposobnosti doseganja najvišjih meril ustvarjanja, čemur se sama ni hotela, če ne celo, ni mogla odreči. Ob tem ne tajim pristranskosti, ki je preprosta posledica očitnih dejstev, da avtorica izhaja iz okolja, v katerem je bila umetnost že vsaj pet rodov doslej pogosto bolj pereče vprašanje obstoja kakor skorja kruha. Med njenimi prednicami in predniki srečamo vrhunske literate, pevce, skladatelje, mojstre vseh likovnih zvrsti z izrazitimi avtorskimi potezami in ustvarjalnimi dosežki.

To je vsekakor dediščina, ki jo ustvarjalno obvezuje, hkrati z izkušnjami vseh mogočih, tudi konfliktnih stanj, da se vedno znova z vso življenjsko energijo požene v tiste razsežnosti človekovega čustvenega in umskega vesolja, ki je dostopen samo s slikarskimi sredstvi.

Igor Kranjc